משלוח חינם בקנייה ב 249 ש"ח ומעלה

קנה ב-500 ש"ח שלם 350 ש"ח
קוד קופון Love20

הנקה – בתכלס מה חשוב לדעת

הנקה

הנקה- בתכלס מה חשוב לדעת

 

הנקה היא אולי דרך הזנת התינוק הפופולארית ביותר כיום, דרך שטמונים בחובה לא מעט יתרונות. יחד עם זאת, ישנן נשים המעדיפות בדרך אחרת, בשיטת הזנה שונה, בין אם בשל הקושי בהנקה ובין אם בשל כל סיבה אישית אחרת. את שיטת ההזנה יש לבחור ממקום שלם, ולוודא שהיא מספקת לתינוק את כל הרכיבים שלהם הוא זקוק בשנות חייו הראשונות. כל עוד שיטת ההזנה עונה על קריטריון זה – אין פסול בה. אולם, הנקה, וזו גם הסיבה שבשלה נשים רבות מעדיפות דווקא אותה, נחשבת למומלצת ביותר. אילו יתרונות היא מציעה ומה כדאי לדעת עליה? הנה לפניכן, התשובה:

כדאי לדעת

המגע בין עור לעור (Skin To Skin) הוא סוד הצלחתה של ההנקה. אף על פי שמדובר בפעולה טבעית מאד, נשים רבות מוצאות את עצמן לאחר הלידה מתקשות בהנקה וחשות שהדבר הזה, שנחשב לטבעי כל כך, איננו קורה אצלן כפי שהיו מצפות שיקרה ומצריך מהן מאמץ רב. אחת הדרכים שיכולה לעזור בהנקה היא התמקדות בקרבה ובמגע. אם מיד לאחר הלידה ( עוד בחדר לידה ) יונח התינוק על עור אימו, הסיכוי שההנקה תוכתר בהצלחה הוא גבוה יותר. המגע הזה חשוב מאד בשבועות הראשונים שלאחר הלידה והוא זה המאפשר לתינוק להסתגל לסביבתו החדשה והמאתגרת מאד עבורו. המגע מסדיר את קצב הלב שלו, את לחץ הדם, מווסת את חום הגוף ואפילו את רמות הסוכר בדם.

גופה של היולדת הטרייה מפיק בימים הראשונים שלאחר הלידה עצמה חלב אם, המכונה קולוסטרום. חלב זה מתחיל להיווצר בגוף כבר במהלך השבוע ה-16 להיריון והוא מכיל ערכים תזונתיים חשובים במיוחד, כמו אשלגן, נתרן, וויטמינים, חלבונים, מינרלים שונים, חומצות שומן, נוגדי חמצון וגם תאי דם לבנים ונוגדנים. חלב האם הזה, ובעיקר בתקופה הראשונה לחייו של התינוק, מונע נפילות של סוכר בדמו של התינוק, עוזר במניעת צהבת וגם מעודד את היציאות הראשונות שלו.

ישנם תינוקות שאינם מתחברים לשד אמם או שהם מבלים שעות רבות בשינה, כך שקשה לאם עצמה להעירם כדי לינוק. במקרים כאלה מומלץ מאוד להניח את התינוק על גופה של האם למשך  שלושים דקות לפחות לפני מועד ההאכלה. אם התינוק עדיין איננו יונק, אפשר לסחוט את השד באופן ידני על מנת לאסוף את הקולוסטרום בכפית ובעזרתה לשפוך אותו ישירות לפיו. התינוק, כשיקבל את החלב, יתעורר סביר להניח ויתחיל לינוק באופן טבעי.

לאם הטרייה קשה, פעמים רבות, לזהות את סימני הרעב של התינוק שזה עתה נולד. בימים הראשונים, לאחר הלידה, משך זמן ההנקה הוא ממושך מאוד ולפעמים הוא יכול להיות מעל שעה וגם התדירות גבוהה ( בין 8 ל 12 האכלות ביממה ), אבל ככל שעובר הזמן והתינוק מפתח מיומנות ביניקה הזמן מתקצר לכ 20 דקות האכלה במקסימום ולעיתים אף פחות ותדירות האכלה גם מתרווחת (בין 6-7 האכלות ביממה ). התינוק הוא זה שקובע מתי לאכול ומתי להפסיק ומעבר להזנה עצמה, עצם המציצה, שהיא אקט אינסטינקטיבי לכל דבר, מרגיעה אותו מאוד ועוזרת לו גם לעכל את האוכל. מעבר לכך, היא גם מסמנת לאם שהוא זקוק לה. כשנלוות לכך הכנסת ידיים לפה, חוסר שקט ואפילו בכי בהמשך, התינוק רעב והוא רוצה לינוק.

ישנן נשים החוששות מהנקה שכן סבורות שהכאב הוא חלק בלתי נפרד ממנה. באופן כללי, הנקה לכשעצמה איננה אמורה להכאיב לאם המניקה, יחד עם זאת, תיתכנה תופעות שונות הנלוות לה, שהן לכשעצמן עשויות לגרום לתחושת חוסר נוחות ואפילו כאב, כמו סדקים בפטמות למשל. ולכן, כדי למנוע זאת, יש להקפיד על תנוחת הנקה נכונה, תפיסה נכונה של השד בפיו של התינוק וגם למרוח על הפטמה חלב אם לאחר כל הנקה. מי שמתקשה בכך ואיננה יודעת מהי התנוחה הנכונה, יכולה להיעזר באחיות טיפות החלב וגם בצוות בית החולים, שבו ילדה, כדי לקבל את הסיוע שיעזור לה להתמודד במשימה.

חשוב לדעת

ההנקה ועם היתרונות הרבים שהיא מציעה, לרבות ה"בונדינג", ההתקשרות שבין האם לתינוקה, עשויה להיות אתגר של ממש עבור נשים רבות, המוצאות את עצמן מתקשות בכך ואף סובלות לא מעט תוך כדי ההנקה או לאחריה. חשוב שההנקה תעשה ממקום שלם, מתוך הבנה כי זהו הדבר נכון הן לאם ובעיקר לתינוק. מומלץ מאוד שההנקה תעשה ממקום רגוע וכדאי לזכור, שלמרות הכול, היא לא בגדר חובה. אף על פי שהיא מומלצת מאד ולמרות יתרונותיה החשובים, מי שאיננה מצליחה בכך או לא מעוניינת להניק, יכולה לבחור באפשרויות אחרות. בכל מקרה, כדאי מאוד להתייעץ עם גורם מקצועי כדי לבדוק את אלטרנטיבות ההזנה, ועל מנת לקבל סיוע בהנקה בעת הצורך. ליווי של בן הזוג וסביבה תומכת וחיובית מאוד בבית יכולים לעזור באופן משמעותי לאם הטרייה, ולסייע לה גם לפתח את הביטחון בכל הקשור להנקה. כדאי מאד לנוח בין ההנקות, לשתות מים בזמן ההנקה ולהיעזר בכריות כדי לספק לתינוק את התמיכה הנכונה.

רוצים לקבל קוד קופון של 20% לרכישה באתר?

נרשמים לאתר ומקבלים 20%  הנחה לקניה בכל האתר כולל כפל מבצעים בקניה מעל 200 ש"ח.